TOPlist

IMG 9650 Tri cajky upraveny w 

Stretnutie s Čajkou Jonathan

 

V januári 2013 prišla na knižný trh dlho očakávaná obrazová publikácia Čajka Jonathan Livingston od Richarda Bacha s fotografiami Mariána Dujniča. Z doslovu, ktorý napísal k tejto kultovej knihe, vyberáme.

 

Prvý raz som sa stretol s morskou čajkou, alias Jonathanom, v jedno slnečné januárové popoludnie

na konci deväťdesiatych rokov počas plavby z Haify do Atén. Mlčky a s nostalgiou som hľadel na brázdu,

ktorú vyorával trajekt na hladine, na strácajúce sa línie pevniny a na morskú čajku. Iba občas zamávala krídlami, väčšinou sa ladne vznášala na vzdušnom prúde vytvorenom loďou. Letela za trajektom celé hodiny a azda neprestala ani v noci, pokým nezosadla na palubu, aby doputovala k európskym brehom. Fascinovaný som si tohto úžasného a slobodného tvora morského povetria zblízka obzeral obdivujúc jeho krásu a vytrvalosť.


Už v detstve vo mne podnietil záujem o morské čajky sen. V rodnom kraji pod Tatrami sme ich vtedy

s otcom márne hľadali. V súčasnosti ich príležitostne vídam na riekach Poprad, Dunajec alebo na hornom toku Váhu. Po prvom slovenskom vydaní Čajky Jonathan Livingston vo mne skrsla myšlienka urobiť raz plnofarebné vydanie s fotografiami, ktoré by podnietili a podporili v čitateľovi imagináciu. Predstavivosť nás vedie k naplneniu našich túžob. Albert Einstein považoval predstavivosť za cennejšiu než vedomosti.


V knihe prevažujú obrázky čajok z Jadranu, z historického mestečka Piran v Slovinsku (Larus michahellis, čajka žltonohá, prípadne Larus melanocephalus, čajka čiernohlavá). Sú tu aj snímky z krátkej návštevy britského Brightonu na brehu Atlantiku (Larus argentatus, čajka striebristá) a svoje miesto v knihe si našla aj na Slovensko „zatúlaná“ morská čajka z Jadranu (Larus michahellis, čajka žltonohá) v Červenom Kláštore. Fotografie vznikli v rokoch 2010 – 2012.


Čajky sú vynikajúci letci a akrobati. Lietanie im očividne prináša radosť. Nepreháňam, ak poviem, že ich radosť na mňa rýchlo preskočila. Nezažil som pri fotení prírody takú obrovskú radosť ako v prítomnosti čajok. Aby som si to zopakoval, zavítal som o pár mesiacov do Piranu znovu a potom ešte viackrát. Zakaždým akoby som vstúpil do vyššej úrovne. Bol som s čajkami na jednej vlne, predvádzali sa,

hrali sa so mnou ako deti, šantili, žartovali, provokovali, ba dokonca koketovali. Bariéry času a priestoru

sa vytratili a v sebe, v samom jadre svojho bytia, som preciťoval jednotu s našimi bratmi a sestrami v ríši vtáctva. Život je obrovský organizmus a my sme prepojení so všetkými bytosťami. A čo je dôležité,

pochopil som odkaz môjho sna z detstva. Čajka je duchovným poslom slobody, voľnosti a nekonečnej radosti z neobmedzeného pohybu. Ukazuje silu individuality a zároveň jej uplatnenie a naplnenie v spoločenstve. Môže nás naučiť – ak sa otvoríme, vyššej forme komunikácie, dotknúť sa už na Zemi dokonalosti. „Nijaké hranice, Jonathan?“ Cesta za ďalším poznaním sa práve začala...

 

Viac o knihe v rubrike Knihy z Gardenie, duchovná beletria, autor Richard Bach

 

 

 

Master_and_kitten

 

Mačiatko a mucha

Zenová parabola

 

Mladý žiak zenu pristúpil k majstrovi, ktorý sedel v záhrade a riekol:

„Snažím sa zo všetkých síl dosiahnuť bdelosť mysle, no nejde mi to.“

Majster sa mlčky zahľadel do rohu záhrady, kde sa mačiatko usilovalo uloviť muchu.

Mačiatko sa nadýchlo a natiahlo a začalo sa plaziť k muche.

Nech sa však snažilo zo všetkých síl, mucha ostávala stále mimo jeho dosahu.

Napokon mačiatko to mačiatko nechalo tak, skrútilo sa do kĺbka pri majstových nohách a zaspalo.

Mucha v tej chvíli zosadla na nos spiaceho mačiatka.

Keď to žiak uvidel, okamžite pochopil.

 

(pridal Marián*, 10. novembra 2012)

IMG 9650 Tri cajky upraveny w

 

 

Stretnutie s Čajkou Jonathan

 

V januári 2013 prišla na knižný trh dlho očakávaná obrazová publikácia Čajka Jonathan Livingston od Richarda Bacha s fotografiami Mariána Dujniča. Z doslovu, ktorý napísal k tejto kultovej knihe vyberáme.

 

Prvý raz som sa stretol s morskou čajkou, alias Jonathanom, v jedno slnečné januárové popoludnie na konci deväťdesiatych rokov počas plavby z Haify do Atén. Mlčky a s nostalgiou som hľadel na brázdu, ktorú vyorával trajekt na hladine, na strácajúce sa línie pevniny a na morskú čajku. Iba občas zamávala krídlami, väčšinou sa ladne vznášala na vzdušnom prúde vytvorenom loďou. Letela za trajektom celé hodiny a azda neprestala ani v noci, pokým nezosadla na palubu, aby doputovala k európskym brehom. Fascinovaný som si tohto úžasného a slobodného tvora morského povetria zblízka obzeral obdivujúc jeho krásu a vytrvalosť.
Už v detstve vo mne podnietil záujem o morské čajky sen. V rodnom kraji pod Tatrami sme ich vtedy s otcom márne hľadali. V súčasnosti ich príležitostne vídam na riekach Poprad, Dunajec alebo na hornom toku Váhu. Po prvom slovenskom vydaní Čajky Jonathan Livingston vo mne skrsla myšlienka urobiť raz plnofarebné vydanie s fotografiami, ktoré by podnietili a podporili v čitateľovi imagináciu. Predstavivosť nás vedie k naplneniu našich túžob. Albert Einstein považoval predstavivosť za cennejšiu než vedomosti.
V knihe prevažujú obrázky čajok z Jadranu, z historického mestečka Piran v Slovinsku (Larus michahellis, čajka žltonohá, prípadne Larus melanocephalus, čajka čiernohlavá). Sú tu aj snímky z krátkej návštevy britského Brightonu na brehu Atlantiku (Larus argentatus, čajka striebristá) a svoje miesto v knihe si našla aj na Slovensko „zatúlaná“ morská čajka z Jadranu (Larus michahellis, čajka žltonohá) v Červenom Kláštore. Fotografie vznikli v rokoch 2010 – 2012.
Čajky sú vynikajúci letci a akrobati. Lietanie im očividne prináša radosť. Nepreháňam, ak poviem, že ich radosť na mňa rýchlo preskočila. Nezažil som pri fotení prírody takú obrovskú radosť ako v prítomnosti čajok. Aby som si to zopakoval, zavítal som o pár mesiacov do Piranu znovu a po-tom ešte viackrát. Zakaždým akoby som vstúpil do vyššej úrovne. Bol som s čajkami na jednej vlne, predvádzali sa, hrali sa so mnou ako deti, šantili, žartovali, provokovali, ba dokonca koketovali. Bariéry času a priestoru sa vytratili a v sebe, v samom jadre svojho bytia, som preciťoval jednotu s našimi bratmi a sestrami v ríši vtáctva. Život je obrovský organizmus a my sme prepojení so všetkými bytosťami. A čo je dôležité, pochopil som odkaz môjho sna z detstva. Čajka je duchovným poslom slobody, voľnosti a nekonečnej radosti z neobmedzeného pohybu. Ukazuje silu individuality a zároveň jej uplatnenie a naplnenie v spoločenstve. Môže nás naučiť – ak sa otvoríme, vyššej forme komunikácie, dotknúť sa už na Zemi dokonalosti. „Nijaké hranice, Jonathan?“ Cesta za ďalším poznaním sa práve začala...

 

Viac o knihe v rubrike Knihy, duchovná beletria, autor Richard Bach

Samota_s_Bohom

 

Posvätné miesto Lásky

 

Kto to vošiel do domu môjho srdca? Vykríkol som uprostred noci.

A Láska odvetila: To som ja. Aké obrazy vypĺňajú tvoje srdce?

To sú obrazy Tvojej nádhernej tváre.

Láska sa spýtala: Ale prečo sú plné bolesti?

To som ja, stratený v žiaľoch života a ukázal som Láske svoju dušu plnú rán.

Láska mi ponúkla jeden koniec nite a riekla:

Chyť sa jej, aby som Ťa pritiahla späť,

no neroztrhni túto jemnú niť.

Načiahol som sa, no Láska ma vzápätí udrela po dlani.

Prečo tá drsnosť?

A Láska odvetila: Aby som Ti pripomenula, že všetko,

čo vstúpi na Posvätné miesto Lásky pyšné a sebecké, pošlem preč.

Pozeraj sa na Lásku očami svojho srdca.

Rumi

5. novembra 2012

Viac článkov...
 • 2_Uzdrav_svoje_telo_2009web
 • 3_Mozete_si_VUZ_2011web
 • 4_Putovanie_rychlostou_lasky_obalka_maly_nahlad_w
 • Cajka_Jonathan_prebal_na_web
 • Hviezdne_pribehy_web
 • Jezis_Syn_cloveka_1web
 • Laska_sa_rodi_v_tebe_2011web
 • Love_God_OBALKA_web
 • MEDITACIE_2009web
 • Maly_Princ_web
 • Miluj_svoj_zivot_2011web
 • Modra_kvetina_web
 • Navrat_domu_web
 • Objavte_v_sebe_dobro_web
 • Piata_dohoda_web_2014
 • Premena_web
 • Prorok_web
 • Putnik_web
 • Scrolls_webstranka
 • Seagull_webstranka
 • Seven_Secrets
 • Sila_pozitivneho_myslenia_web
 • Splnenene zelania_web
 • Styri_mysteria_web
 • Tajna_rec_vaseho_tela
 • Tao_fyziky_webstranka
 • Tao_prirody_webstranka
 • Uzdrav_svoje_telo_2009web
 • Zazraky_2011web
 • Zivot_v_lske_zdrav_a_radosti_2010web
 • Zlomene_kridla_web
 • Zvestovatel_web